Agroturystyka Bieszczady, Apartament Bieszczady, Chatki Bieszczady, Domki Bieszczady, Dom Bieszczady, Dworek Bieszczady, Gościniec Bieszczady, Hotel Bieszczady, Hotelik Bieszczady, Karczma Bieszczady, Kwatery Bieszczady, Noclegi Bieszczady, Osada Bieszczady, Ośrodek Bieszczady, Park Bieszczady, Pensjonat Bieszczady, Pokoje Bieszczady, Sanatorium Bieszczady, Siedliska Bieszczady, Schronisko Bieszczady, SPA Bieszczady, Uzdrowisko Bieszczady, Willa Bieszczady, Wyciąg Narciarski Bieszczady, Zajazd Bieszczady, Noclegi w pobliżu Jeziora Solińskiego, Noclegi w okolicy Polańczyka , Domki Solina, Domki Polańczyk, Wyżywienie Bieszczady
Sokoliki Górskie – nieistniejąca po polskiej stronie granicy z Ukrainą wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, po obu stronach rzeki San na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po ukraińskiej stronie Sanu pozostała osada z przystankiem kolejowym Sokoliki (linia kolejowa Lwów-Użhorod) i kilkoma domami administracyjnie należącymi do wsi Niżnyj Turiw.
Do 1934 roku odrębna gmina jednostkowa, a w latach 1934-1945 gromada w zbiorowej gminie Tarnawa Niżna, należącej do powiatu turczańskiego w woj. lwowskim (do 1931 woj. stanisławowskie). W latach 1945-51 w obrębie powiatu leskiego w woj. rzeszowskim, w 1952-72 powiatu ustrzyckiego, a w 1972-75 powiatu bieszczadzkiego w tymże województwie (1952-54 i od 1973 w gminie Lutowiska (Szewczenko)). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
Historia
Wieś była lokowana w dwóch etapach około roku 1556, co potwierdza dokument o podziale majątku po Barbarze Herburt, (córce Jana Herbuta właściciela ziem leskich), żonie Piotra Kmity - (1477-1553), marszałka wielkiego koronnego, wojewody krakowskiego. Zapisano wtedy, że część wsi jest zwolniona z podatków.
Właścicielami wsi Sokoliki była patriotyczna rodzina Dybowskich . W 1848 roku dwór był punktem przerzutowym dla ochotników, którzy wędrowali z Galicji na Węgry do powstania.
W 1863 r. w podczas powstania styczniowego córki Dybowskiego - Olimpia i Wanda - prowadziły działalność patriotyczną nie tylko w Sokolikach, ale także we Lwowie, kwestując na potrzeby powstania, organizując pomoc dla rannych powstańców i szerząc oświatę. Wanda Dybowska (1842-1915), w której za czasów gimnazjalnych zakochany był poeta i powstaniec styczniowy Mieczysław Romanowski (1833-1863), wyszła za mąż za Franciszka Longchamps de Bérier (ur. 1840 - zm. 1914), również powstańca (adiutanta generała Walerego Wróblewskiego) i znanego polskiego przemysłowca (syna Bogusława Longchamps de Bérier (1808-1888), lekarza, powstańca z 1831 roku), który osiadł tu w majątku żony w 1864 r. Potem majątek w Sokolikach dziedziczyli jego synowie i wnukowie. Groby tej rodziny znajdują się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w kwaterze powstańców listopadowych, zwanej kwaterą "Żelaznej Kompanii".
Pod koniec XIX wieku w Sokolikach prowadził badania etnograficzne Izydor Kopernicki. Powstała sieć kolejek wąskotorowych w dolinie Górnego Sanu, a także w dolinie potoku Wołosaty i Terebowiec. Od roku 1905 przez miejscowość prowadzi linia kolejowa łączącą Użhorod z Samborem, znajduje się tu stacja kolejowa Sokoliki. W 1921 wieś liczyła jeszcze 1421 mieszkańców (w tym 65% grekokatolików). W latach 30. ubiegłego wieku stała się modnym letniskiem. Korzystne położenie komunikacyjne (linia kolejowa Lwów-Użhorod przez Przełęcz Użocką) umożliwiło rozwój lokalnego przemysłu drzewnego.Budowa kolei normalnotorowych i wąskotorowych, spowodowały rozkwit miejscowości. Sokoliki stały się centrum przemysłu drzewnego, to właśnie tu przeładowywano drewno na normalną kolej i wysyłano na Węgry i dalej. Sokoliki Górskie stały się punktem końcowym bieszczadzkich kolejek leśnych z dolin Wołosatego i Terebowca.
Do roku 1939 we wsi znajdował się dwór, którego właścicielem był Henryk Rubinstein. II wojna światowa (a szczególnie jej koniec) doprowadziła do całkowitej zagłady miejscowości i wysiedleń mieszkańców po obu stronach Sanu.
Po II wojnie światowej - w 1945 roku i w czerwcu 1946 roku - ukraińskich mieszkańców wywieziono do ZSRR. Dzisiejsze Sokoliki to tylko popadająca w ruinę, opuszczona cerkiew pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra, służąca przez wiele lat pogranicznikom ZSRR za stajnię i magazyn. W odległości ok. 2 km od centrum dawnej wsi znajdują się zabudowania stacji kolejowej i kilka domów.
Demografia
W 1921 Sokoliki Górskie zamieszkiwało 1421 osób (w 248 domach mieszkalnych):
Źródło : Wikipedia
Chcesz kupić działkę, dom w Bieszczadach ? skontaktuj się z namil: lesko@globarealestate.pl, 134696732, 696649788
Arłamów, Baligród, Bukowiec p.leski, Buk, Bukowiec p.bieszczadzki, Bystre p. leski, Bystre p.bieszczadzki, Caryńskie, Chmiel, Chrewt, Cisna, Dołżyca k. Cisnej, Dołżyca k. Komańczy, Duszatyn, Hoczew, Jawornik, Kalnica k. Wetliny, Kalnica k. Sanoka, Karlików, Komańcza, Krościenko, Lesko, Lutowiska, Myczkowce, Polana, Polańczyk, Puławy, Rabe k. Baligrodu, Rabe k. Ustrzyk D, Radoszyce, Solina, Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Weremień, Werlas, Wetlina, zobacz Więcej Miejscowości W Bieszczadach >>>Kliknij Tutaj<<<