Agroturystyka Bieszczady, Apartament Bieszczady, Chatki Bieszczady, Domki Bieszczady, Dom Bieszczady, Dworek Bieszczady, Gościniec Bieszczady, Hotel Bieszczady, Hotelik Bieszczady, Karczma Bieszczady, Kwatery Bieszczady, Noclegi Bieszczady, Osada Bieszczady, Ośrodek Bieszczady, Park Bieszczady, Pensjonat Bieszczady, Pokoje Bieszczady, Sanatorium Bieszczady, Siedliska Bieszczady, Schronisko Bieszczady, SPA Bieszczady, Uzdrowisko Bieszczady, Willa Bieszczady, Wyciąg Narciarski Bieszczady, Zajazd Bieszczady, Noclegi w pobliżu Jeziora Solińskiego, Noclegi w okolicy Polańczyka , Domki Solina, Domki Polańczyk, Wyżywienie Bieszczady
Tarnawa Górna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zagórz, nad rzeką Kalniczką.
W latach 1973-1977 miejscowość była siedzibą gminy Tarnawa Górna. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.
Zarys historyczny
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1412 roku jako własność Mikołaja z Tarnawy. Niemieckie Osadnicze prawo lokalizacji uzyskała w 1446. Ziemia Tarnawska była bardzo bogata w pokłady soli, co stało się podstawą dużej fortuny Tarnawskich. Drugi właściciel wsi to Jan Tarnawski. Był on synem brata Mikołaja. W XV wieku na skutek licznych sprzedaży, zastawów, działów itp. majątku szlacheckiego dokonał się rozwój osadnictwa na tym terenie. Przybysze przywędrowali tu głównie z południowych stoków Karpat, zwano ich Wołochami. W 1437 na terenie Tarnawy Górnej istniała karczma i młyn. W 1474, 1482, 1498, 1500, 1624 i 1672 roku na Tarnawę Górną i sąsiednie wsie najeżdżali Węgrzy i Tatarzy. Dokonali ogromnych zniszczeń. Tarnawa Górna nie dysponowała już tak dużym potencjałem ludzkim i materialnym. Dodatkowo choroby i zarazy jeszcze bardziej zmniejszyły liczbę ludności wsi. W 1483 roku, po śmierci Jana Tarnawskiego, właścicielem wsi został jego syn – Józef. W 1536 roku wieś liczyła 10 łanów, a w 1552 roku znajdowało się w niej 26 gospodarstw, 2 karczmy i młyn. 18 sierpnia 1558 roku kolejny właściciel wsi, Stanisław Tarnawski, wydał przywilej erekcyjny dla cerkwi w Tarnawie Górnej. W XVII wieku właścicielem wsi byli Stadniccy z Leska. W 1772 roku Tarnawa Górna stała się własnością Austrii. Na terenie wsi działała warzelnia soli, zlikwidowana przez Austriaków w 1801. Na przełomie XVIII i XIX wieku wydobywano i wypalano tu Wapień. Pod koniec XIX wieku wieś nawiedziły liczne choroby (m.in.: cholera), zarazy i głód. Tarnawa Górna liczyła wtedy 73 domy. W 1908 roku utworzono Parafię pod wezwaniem Świętego Wojciecha. W 1909 roku powstała pierwsza szkoła, której miejsce zajęła w późniejszych latach szkoła w Tarnawie Dolnej. Ostatnim właścicielem Tarnawy był Władysław Podwapiński. Po II wojnie światowej doszło do parcelacji gruntów.
Parafia
Parafia pod wezwaniem świętego Wojciecha w Tarnawie Górnej została wyodrębniona 1 lipca 1908 roku z Parafii Matki Boskiej Gromnicznej w Porażu. Początkowo miała status filii, a samodzielną parafią stała się w roku 1928. Obecnie liczy 2099 wiernych i należy do dekanatu Rzepedź. Posiada kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha i kościół filialny w Olchowie pod wezwaniem NPM Matki Kościoła[1]. Proboszczem parafii jest ks. prałat dziekan Jan Krupiński, a wikariuszem ks. Józef Watras.
Źródło : Wikipedia
Chcesz kupić działkę, dom w Bieszczadach ? skontaktuj się z namil: lesko@globarealestate.pl, 134696732, 696649788
Arłamów, Baligród, Bukowiec p.leski, Buk, Bukowiec p.bieszczadzki, Bystre p. leski, Bystre p.bieszczadzki, Caryńskie, Chmiel, Chrewt, Cisna, Dołżyca k. Cisnej, Dołżyca k. Komańczy, Duszatyn, Hoczew, Jawornik, Kalnica k. Wetliny, Kalnica k. Sanoka, Karlików, Komańcza, Krościenko, Lesko, Lutowiska, Myczkowce, Polana, Polańczyk, Puławy, Rabe k. Baligrodu, Rabe k. Ustrzyk D, Radoszyce, Solina, Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Weremień, Werlas, Wetlina, zobacz Więcej Miejscowości W Bieszczadach >>>Kliknij Tutaj<<<