Search

0 PLN 1000 PLN

Find accommodation Choose a province

Turzańsk

Turzańsk – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.


Historia

Wieś Turzańsk, lokowana była w roku 1514 przez strostę sanockiego Mikołaja Kamienieckiego na prawie wołoskim. Do roku 1772 województwo ruskie, ziemia sanocka w Rzeczypospolitej. Od zaborów 1772 r. należał do Austrii, cyrkułu leskiego, a następnie sanockiego w Galicji. Do 1914 powiat sądowy w Sanoku, gmina Bukowsko. W roku 1898 wieś miała powierzchnię 10,51 km², liczyła 652 mieszkańców oraz 91 domów i należała do parafii łacińskiej w Bukowsku oraz parafii greckokatolickiej w Turzańsku. Do wsi należały również wólki Kołodziażne, Pasieki i Turno. W okresie zaborów funkcjonowała już szkoła. Od listopada 1918 do stycznia 1919 Turzańsk wchodził w skład Republiki Komańczańskiej.
Związki i organizacje wyznaniowe

    Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
        Cerkiew filialna pw. św. Michała Archanioła (należąca do parafii w Komańczy)

Zabytki

    Zespół cerkiewny – cerkiew greckokatolicka pw. Michała Archanioła (obecnie cerkiew prawosławna) wybudowana w latach 1801-1803. W 1817 wybudowano drewnianą dzwonnicę. W 1936 cerkiew rozbudowano (o kruchtę od zachodu i prawdopodobnie pomieszczenie południowe – przechowalnię świec świątecznych). Świątynia, jest cerkwią łemkowską typu wschodniego (podobnie jak cerkwie w Rzepedzi i Komańczy), który był rozpowszechniony w XIX wieku na terenie wschodniej Łemkowszczyzny (głównie w dorzeczu Osławy).

Cerkiew zaliczana jest do obiektów szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. W czerwcu 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Źródło : Wikipedia