Agroturystyka Bieszczady, Apartament Bieszczady, Chatki Bieszczady, Domki Bieszczady, Dom Bieszczady, Dworek Bieszczady, Gościniec Bieszczady, Hotel Bieszczady, Hotelik Bieszczady, Karczma Bieszczady, Kwatery Bieszczady, Noclegi Bieszczady, Osada Bieszczady, Ośrodek Bieszczady, Park Bieszczady, Pensjonat Bieszczady, Pokoje Bieszczady, Sanatorium Bieszczady, Siedliska Bieszczady, Schronisko Bieszczady, SPA Bieszczady, Uzdrowisko Bieszczady, Willa Bieszczady, Wyciąg Narciarski Bieszczady, Zajazd Bieszczady, Noclegi w pobliżu Jeziora Solińskiego, Noclegi w okolicy Polańczyka , Domki Solina, Domki Polańczyk, Wyżywienie Bieszczady
Ustjanowa Dolna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 84 i linia kolejowa nr 108 Stróże – Krościenko z przystankiem Ustianowa.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
Historia
Z 1489 roku pochodzi pierwsza wzmianka o wsi założonej na prawie wołoskim w dobrach Kmitów. Występowała wówczas pod nazwą Ustyanowa Vola, 1540 r. Ustianowa, 1678 r. – Ustyanowa, 1745 r. – Ustianowa. Słowo pochodzi od węgierskiego imienia Ustyan (Justynian), który prawdopodobnie był zasadźcą wsi i ściągnął tutaj osadników z Węgier.
W 1520 roku Piotr Kmita Sobieński otrzymał od króla Zygmunta I prawo pobierania myta w Ustjanowej na utrzymanie drogi w należytym stanie. Przywilej królewski mówi, że są liczne bagniste miejsca na tej drodze i nie jest łatwo przejechać przez nie wozami obciążonymi towarami kupieckimi i solą. Piotr Kmita Sobieński do 1553 r. dziedziczy Ustianową, a po jego śmierci bezdzietna wdowa Barbara Kmita z Herburtów. Po jej śmierci w 1580 r. brat Stanisław Herburt.
Ustjanowa Górna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 84 i linia kolejowa nr 108 Stróże – Krościenko.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
Cerkiew w Ustjanowej Górnej
We wsi znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy, zbudowana w 1792 r. Po II wojnie światowej świątynię zamknięto. Miejscowa ludność od lat pięćdziesiątych starała się o adaptowanie cerkwi na kościół rzymskokatolicki, na co władza ludowa zezwoliła dopiero w 1971 r. Wówczas to zdewastowaną cerkiew wyremontowano w latach 1973-1974.
Jest to świątynia orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna, obita gontem, z kwadratowym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Gzyms profilowanym, z podmurówką osłoniętą gontowym fartuchem. Dach o osobnych kalenicach, z baniastą wieżyczką. Strop płaski, belkowy. Wewnątrz ołtarz rokokowy z końca XVIII w., pochodzący z kościoła w Hoczwi. Dawny ikonostas został wywieziony, część można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Obecnie świątynia jest kościołem rzymskokatolickim w miejscowej parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Msze święte odbywają się w niedziele o 7.30 i 11.30, w dni powszednie (w miesiącach IV-IX) o 18.00 lub 16.30 (XII-I) lub 17.00 (II-III i X-XI).
Spis treści
Historia
Piotr Kmita Sobieński do 1553 r. dziedziczy Ustianową, a po jego śmierci bezdzietna wdowa Barbara Kmita z Herburtów. Po jej śmierci w 1580 r. brat Stanisław Herburt.
Źródło : Wikipedia
Chcesz kupić działkę, dom w Bieszczadach ? skontaktuj się z namil: lesko@globarealestate.pl, 134696732, 696649788
Arłamów, Baligród, Bukowiec p.leski, Buk, Bukowiec p.bieszczadzki, Bystre p. leski, Bystre p.bieszczadzki, Caryńskie, Chmiel, Chrewt, Cisna, Dołżyca k. Cisnej, Dołżyca k. Komańczy, Duszatyn, Hoczew, Jawornik, Kalnica k. Wetliny, Kalnica k. Sanoka, Karlików, Komańcza, Krościenko, Lesko, Lutowiska, Myczkowce, Polana, Polańczyk, Puławy, Rabe k. Baligrodu, Rabe k. Ustrzyk D, Radoszyce, Solina, Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Weremień, Werlas, Wetlina, zobacz Więcej Miejscowości W Bieszczadach >>>Kliknij Tutaj<<<